Notice: load_plugin_textdomain was called with an argument that is deprecated since version 2.7.0 with no alternative available. in /home/dezmedco/public_html/wp-includes/functions.php on line 4035
یک بیماری ، یک معجزه ! | | ๑۩۞۩๑ سایت جامع مهندسی پزشکی ایران ๑۩۞۩๑

یک بیماری ، یک معجزه !

سرطان باعث ۱۳٪ مرگ‌ها است .بر طبق گزارش انجمن بهداشت آمریکا ۷٫۶ میلیون نفر بر اثر سرطان فقط در سال ۲۰۰۷ جان خود را از دست داده اند البته سرطان تنها ویژه انسان نیست و همه جانوران و گیاهان پرسلولی نیز ممکن است به سرطان دچار شوند .
این روز ها سرطان به یکی از معروف ترین و دردناک ترین بیماری ها در کشور ما معرفی شده است . سرطان به رشد افسار گسیخته سلول های بدن گفته می شود ، سلول هایی که قرار بوده در زمانی مشخص بمیرنذ .. گفتنی است هر روز در بدن همه بارها و بارها سرطان اتفاق می افتاد اما خیلی سریع توسط سلول های دستگاه ایمنی سرکوب می شوند و زمانی که دستگاه ایمنی نتواند درست عمل کند ، سلول های سرطانی زنده می‌مانند.

 

http://dezmed.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=imgedit-preview&_ajax_nonce=d843c2678a&postid=3000&rand=67748
چند سالی بیش نیست که دنیای پزشکی با آمدن ربات فوق پیشرفته به مقابله با یکی از کشتنده ترین بیماری ها به نام سرطان پرداخته است . با سایبرنایف (CyberKnife ) بسیاری از تومور های سرطانی که هیچ گاه امید درمانی برای آنها وجود نداشته درمان می شوند و بدون شک یک جایگزین بسیار مناسب تری برای عمل های جراحی یا انجام شیمی درمانی میباشد . همچنین در بعضی مواقع تومور در نقاطی قرار میگیرند که دست جراح به آنها نمی رسد و این درحالی است که به راحتی با این ربات قابل درمان می باشند .

http://dezmed.com/wp-content/uploads/CyberKnife-The-latest-innovative-addition-to-the-Cancer-Centre-at-the-Birmingham-QE-Hospital.jpg
رباتی که با بکار بردن به روز ترین تکنولوژی های پزشکی روز دنیا یعنی رادیو سر جری یا جراحی رادیویی به یکی از پیشرفته ترین دستگاه های پزشکی تبدیل شده . سایبرنایف یا چاقوی سایبری نامیست که بر این ربات فوق پیشرفته گذاشته اند .امروزه استفاده از دستگاه هایی با جراحی های غیر تهاجمی ( رادیو سرجری استریو تاکتیک ) بسیار مورد استقبال دانش پزشکی قرار گرفته است . سایبرنایف نیز یک روبات جراح با سیستم غیر تهاجمی است که از یک شتاب دهنده خطی با وزن سبک نصب شده بر روی یک ربات و یک جفت دوربین اشعه ایکس تشکیل شده است . عملکرد این ربات فوق پیشرفته در درمان بیماری سرطان به گونه ای بوده که میتوان به جرات این ربات را معجزه ای در علم مهندسی تجهیزات و ربات های پزشکی دانست . مطالب گفته شده در رابطه با این بیماری اهمیت بسیار بالا به وجود این دستگاه صحه میگذارد . دستگاهی که با اینکه بیش از ۱۳ سال از ساخت اولیه آن میگذرد و بیش از ۲۰ کشور جهان و ۱۷۰ مرکز فوق تخصصی سرطان از این تکنولوژی برای درمان انواع تومورهای سرطانی استفاده میشود اما متاسفانه در کشور ما که یکی از مشتری های ثابت این بیماری کشنده است پزشکان آشنایی چندانی با این تکنولوژی بسیار مهم ندارند.

نویسنده : مسعود مکوندی

http://dezmed.com/wp-content/uploads/ur4l.jpg

http://dezmed.com/wp-content/uploads/url.gif

درباره ی مهندس مسعود مکوندی

کارشناس تجهیزات پزشکی - عضو مرکز پارک علم و فناوری استان خوزستان

همچنین ببینید

یادآوری مصرف دارو به شما توسط گجت گوگل

پتنت گجت گوگل که مصرف دارو را یادآوری میکند ثبت پتنتی توسط گوگل انجام شده که ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *